در منوی محصولات این وب سایت ویدئوهای آموزشی ارزشمندی با قیمت های مناسب خواهید دید
آموزش صفر تا صد، ویدئویی و کامل نرم افزار اکسپرت چویس را تنها با قیمت 48 تومان از منو محصولات دانلود نمایید
برای سفارش انجام فصل 4 پایان نامه با روش AHP و ahp فازی از طریق لینک پایین صفحات سایت برای ما پیام بفرستید. فیلم چگونگی خروجی گرفتن از نرم افزار (با داده های شما) را نیز می توانید درخواست و در انتهای کار دریافت نمایید.
“اطمینان شرق” یک شرکت آماری دارای گرید مرکز آمار ایران، نماد اعتماد الکترونیک و تجربه 14 ساله است
مراقب برخی افراد سودجو که بدون داشتن تخصص آماری اقدام به قبول سفارش خدمات تخصصی AHP می کنند، باشید …
…. این افراد، پس از اخذ وجه قادر به پشتیبانی تا زمان دفاع پایان نامه و رفع ایرادات اساتید نیستند و به تماس های شما پاسخ نخواهند داد !! …..
…. این اشخاص اکثرا فاقد تلفن ثابت و آدرس دقیق دفتر کار بوده و هیچ نوع نظارتی از جانب نهادهای قانونی کشور را نپذیرفته اند.
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
@جایزه دارید اگر مطمئن تر از ما یافتید ! @
آیا می دانید در کلاسهای حضوری و در مشاوره های تلفنی این شرکت، فیلم و صوت مکالمات نیز برای شما ارسال خواهد شد؟ بدین ترتیب حداکثر بهره را از آموزش بدست خواهید آورد.
بنیانگذار روش ahp

تعداد مقایسات زوجی در پرسشنامه ahp

این که شما بتوانید محاسبه نمایید که در هر جدول پرسشنامه ahp خود با چند مقایسه زوجی مواجه خواهید بود، باعث می شود بتوانید با فکری آسوده تر نسبت به طراحی پرسشنامه اقدام نمایید. که محاسبه آن را به صورت آنلاین در این صفحه می توانید انجام دهید.

در ابتدای مبحث لازم است این نکته را تاکید کنم که در کارهای ahp و تحلیل سلسله مراتبی لازم است کل شاخص ها، عوامل، معیارها، زیر معیارها و گزینه ها با یکدیگر مقایسه شوند. یعنی هم در پرسشنامه این مقایسه پیش بینی شود و هم در تحلیل خروجی ها آورده شود. برای توضیحات بیشتر در خصوص نکات طراحی پرسشنامه مقایسه زوجی به این صفحه مراجعه نمایید:  طراحی پرسشنامه تحلیل سلسله مراتبی.

فرمول محاسبه تعداد مقایسات زوجی در پرسشنامه AHP

برای اینکه مطلب کاملا شفاف باشد، از طرح سلسله مراتبی شروع می کنیم.

طرح سلسله مراتبی زیر را به عنوان نمونه در نظر بگیرید:

طرح سلسله مراتبی

طرح سلسله مراتبی

 

برای طراحی پرسشنامه، می بایست مقایسات دو به دو 4 معیار فوق و همچنین مقایسه های زوجی 4 گزینه فوق، با در نظر گرفتن هر کدام از معیارها، در پرسشنامه درج شود.

تعداد حالتهای دوتایی مقایسه 4 معیار در طرح فوق برابر است با 6. حالا این که این عدد 6 چطور بدست آمده است موضوع این مقاله است.

در حالت کلی فرمول محاسبه تعداد m مقایسه زوجی عبارتست از جایگشت های دو به دو m معیار به گونه ای که حالت تکراری نداشته باشیم. دانشجویانی که آمار مقدماتی را گذرانده باشند احتمالا به خاطر دارند که تعداد جایگشت ها در این حالت برابر است با:

(m*(m-1)) / 2

که در مثال فوق، حاصل برابر است با :

(4*(4-1)) / 2  =  6

در زیر به صورت آنلاین می توانید محاسبه نمایید که هر جدول از پرسشنامه تحلیل سلسله مراتبی شما دارای چند مقایسه زوجی خواهد بود. البته بدیهی است برای تحلیل شبکه ای (ANP) نیز همین محاسبات صدق می کند (زیرا هر جدول آن از حیث مقایسه های زوجی همانند جداول AHP است)

محاسبه تعداد مقایسات زوجی در هر جدول پرسشنامه AHP

چنانچه محاسبه در مرورگر شما مشاهده نمی شود نسبت به بروز رسانی مرورگر خود اقدام نمایید یا از طریق فرمول اعلامی فوق محاسبه را انجام دهید. محاسبه به قرار زیر است:

 

کاربرد محاسبه تعداد مقایسه های زوجی چیست؟

حال ببینیم علت اینکه محاسبه فوق را در اینجا آورده ایم چیست؟ حدس زدن آن خیلی سخت نیست. علت اینکه ما قبل از طراحی پرسشنامه باید بدانیم با چند مقایسه زوجی طرف هستیم، این است که بتوانیم حجم پرسشنامه خود و در نهایت حجم کار AHP خود را کنترل کنیم.

به عنوان مثال دوستی از ما تقاضای طراحی پرسشنامه AHP را داشت و در بخشی از طرح سلسله مراتبی وی، 12 عامل درج شده بود. به نظر شما تعداد مقایسات زوجی این 12 عامل چند تا خواهد شد؟ اگر در فرمول بالا بزنید، مشاهده خواهید نمود که 66 مقایسه زوجی خواهیم داشت! یعنی این جدول در پرسشنامه حدود 4 صفحه خواهد شد!! بنابراین متقاضی محترم می بایست تعداد عوامل خود را محدودتر نماید تا کار انجام شدنی باشد.

بنابراین با فرمول فوق می توانیم کنترل لازم روی حجم پرسشنامه و تعداد مقایسه ها داشته باشیم.

خدمات “اطمینان شرق” در زمینه پرسشنامه تحلیل سلسله مراتبی

قابل ذکر است طراحی پرسشنامه سلسله مراتبی از خدمات این شرکت می باشد. برای مشاهده اطلاعات بیشتر صفحه قبول سفارش طراحی پرسشنامه AHP را کلیک نمایید.

همچنین نمونه قالب پرسشنامه AHP به صورت فایل word را می توانید از بخش فروشگاه دریافت نمایید.

همچنین آموزش تصویری طراحی پرسشنامه سلسله مراتبی:

فیلم آموزش نحوه طراحی پرسشنامه AHP و طرح سلسله مراتبی

 

 

توضیح: عکس بالای این صفحه، تصویر آقای ساعتی بنیانگذار روش تحلیل سلسله مراتبی می باشد. در خصوص ایشان مطالب جالبی را در صفحه اصلی سایت می توانید مطالعه نمایید.

 

موید باشید.

محاسبه آنلاین تعداد مقایسات زوجی پرسشنامه AHP
5 (100%) 5 votes

مي توانيد طي 8 گام و تنها با 90 دقيقه فيلم آموزشي، روش ahp و انجام آن در نرم افزار expert choice را بطور کامل ياد بگيريد!!
از طراحي پرسشنامه ahp تا نگارش فصل 4 پايان نامه تان + فايل هاي نمونه کار+ پشتيباني پيامي رايگان :
آموزش ويدئويي و عملي تحليل ahp با نرم افزار Expert Choice

درباره سید مجتبی فرشچی

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته آمار, گرایش اقتصادی-اجتماعی از شهید بهشتی تهران هستم. اعتقاد دارم آمار یک ابزار بسیار مهم در دست یک مدیر توانمند برای تصمیم گیری است. به عنوان مدیریت شرکت مایلیم خدماتی با کیفیت در زمینه تحلیل سلسله مراتبی و نرم افزار Expert Choice به محققان سراسر کشور ارائه نماییم.

4 دیدگاه در محاسبه آنلاین تعداد مقایسات زوجی پرسشنامه AHP
 1. سلام . هدف تان از ایننوشته این است که ما موقع طرا حی کردن پرسشنامه بدانیم چند تا مقایسه بین عوامل داریم ؟

  • سید مجتبی فرشچی اکتبر 31, 2017 در 5:15 ب.ظ پاسخ

   با سلام
   بله. این که بدانید چند مقایسه زوجی خواهید داشت آنوقت می توانید پیش بینی کنید حجم پرسشنامه شما چند صفحه خواهد شد.با کم و زیاد کردن عوامل و طبقه بندی عوامل.
   مثلا وقتی در یکی از جداول شما 12 عامل دارید که می خواهید مقایسه زوجی کنید، می دانید که با 66 مقایسه طرف هستید و این یعنی عملا تعداد صفحات پرسشنامه بالای ده صفحه خواهد شد!! که خیلی زیاد است.
   ضمنا برای طراحی پرسشنامه می توانیم خدمت شما باشیم.

 2. سلام
  اگر از طیف لیکرت استفاده کرده باشیم آیا میتوان از روش AHP استفاده کرده
  آیا میتوان نمرات داده شده به هر سوال را دو به دو سنجید

  • سید مجتبی فرشچی اکتبر 14, 2018 در 9:23 ب.ظ پاسخ

   سلام. نه نمی شود. پرسشنامه ای که به صورت طیف لیکرت است مناسب تحلیل AHP نیست.
   از منو محصولات، آموزش طراحی پرسشنامه AHP را ببینید. یا آموزش کامل AHP با نرم افزار اکسپرت چویس


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

شرکت آماری اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09155136129} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید: