در منوی محصولات این وب سایت ویدئوهای آموزشی ارزشمندی با قیمت های مناسب خواهید دید . AHP را با مشاهده فیلم بیاموزید: خواندن کی بود همانند دیدن ؟!
آموزش های اینترنتی را از سایتهایی خریداری نمایید که پشتیبانی و پاسخگویی به سوالات و امکان ارتباط با مدرس دوره در آنها وجود داشته باشد.
آموزش صفر تا صد، ویدئویی و جامع نرم افزار اکسپرت چویس را تنها با قیمت 48 تومان از منو محصولات دانلود نمایید
برای سفارش انجام تحلیل فصل 4 پایان نامه با روش AHP و ahp فازی از طریق لینک پایین صفحات سایت برای ما پیام بفرستید. فیلم چگونگی خروجی گرفتن از نرم افزار (با داده های شما) را نیز می توانید درخواست و در انتهای کار دریافت نمایید.
دانشجوي گرامي مراقب باشيد به صرف چند درصد ارزانتر در دام افرادي که بدون خروجي گرفتن از نرم افزار (!!) تحليل آماري شما را انجام مي دهند نيفتيد!!
خدمات اين شرکت آماري در چهارچوب قوانين و مقررات کشور و با هدف ارتقاي کيفيت پايان نامه ها و مقالات و تحقيقات علمي مي باشد. نمادهاي پايين صفحات سايت را ملاحظه نماييد
با کمک ما از خان هفتم تحصيل که همان پايان نامه است با قدرت عبور کنيد
“اطمینان شرق” یک شرکت آماری دارای گرید مرکز آمار ایران، نماد اعتماد الکترونیک و تجربه 16 ساله است
@جایزه دارید اگر مطمئن تر از ما یافتید ! @
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
آموزش Ahp با مثال

آموزش روش AHP(مثال انتخاب شهردار)

AHP مخفف Analytical Hierarchy process به معني فرایند تحلیل سلسله مراتبی است. با مطالعه مقاله حاضر، در قالب یک مثال، تا حدود خیلی زيادي با AHP، محاسبات آن و چگونگی تصمیم گیری اصولی و علمی با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی یا همان روش ahp آشنا خواهيد شد.

ذکر يک مثال ساده و کاربردي و بیان نحوه انجام محاسبات قطعا شما را در شناخت این روش یاری خواهد نمود. پس محکم بنشینید و این مقاله را با حوصله مطالعه نمایید (کما اینکه ما وقت خیلی زیادی برای تهیه آن گذاشته ایم).

شيوه انجام محاسبات در اين مقاله، دقيقا همان کاري است که شما نيز مي توانيد انجام داده و به صورت دستي محاسبات روش ahp پايان نامه يا تحقيقات خويش را به انجام برسانيد. نکته مهمم اینکه فایل پرسشنامه ahp  و طرح سلسله مراتبی این مثال و اکسل محاسبات آنرا نیز می توانید از ما تهیه کنید).

چنانچه مايليد محاسبات روش ahp و رتبه بندي عوامل و شاخصها و گزينه هاي مربوط به پايان نامه ارشد خود را با نرم افزار expert choice به انجام برسانيد، مي توانيد آموزش ويدئويي و کامل expert choice را از سايت ما خريداري نماييد يا اينکه انجام آن را به ما بسپاريد.

۱- مدل سازي فرايند تحليل سلسله مراتبي ای اچ پی

براي شروع ابتدا مثال خود را شرح می دهیم. فرض کنيد عضوي از شوراي اسلامي شهري هستيد که مي‌خواهد يک شهردار براي شهرداري انتخاب کند (همانطور که می دانید اولین کار اعضای شورای شهر انتخاب شهردار است). در اين زمان ابتدا بايد معيارهائي براي انتخاب شهردار در نظر بگيريد و به سايرين بگوييد که بر اساس آن معيارها دست به انتخاب بهينه زده ايد. شما معيارهاي تعهد، تجربه و تحصيلات مرتبط را به عنوان معيارهاي انتخاب در نظر مي گيريد. توجه داشته باشيد که خود اين عمل انتخاب معيارها نيز مي تواند در قالب پرسشنامه روش دلفي از خبرگان پرسيده شود.

گزینه ها در روش ahp

حال دو سوال مطرح است: اول اينکه ممکن است برخي افراد از لحاظ يک معيار بر ديگري ارجحيت داشته باشند و دوم اينکه برخي معيارها ممکن است با همديگر متناقض باشند. بحث تصميم گيري با معيارهاي چندگانه (MCDM) را به خاطر آوريد. اين همان مساله تصميم گيري با معيارهاي چندگانه است. براي حل اين مساله بايد از روشهاي MCDM مانند AHP يا ANP استفاده کرد. که ما در اينجا از روش تحليل سلسله مراتبي ahp استفاده مي کنيم و محاسبات آنرا به صورت کامل قرار مي دهيم.

معیارها و گزینه ها در روش ahp

انتخاب معيارها يا criterions بخش اول تجزيه و تحليل AHP است. سپس بر اساس معيارهاي شناسائي شده کانديداها ارزيابي و امتياز دهي مي‌شوند. واژه گزينه‌ها يا کانديداها مترادف واژه alternative يا candidates بوده که تمام اين واژه ها مورد استفاده قرار مي گيرند. به عبارت روش تر در اينجا معيارهاي ما براي انتخاب بهترين شهردار عبارتست از: تعهد، تجربه و تحصيلات مرتبط

در اين جا ما سه کانديدا يا گزينه (آلترناتيو) داريم: آقاي احمدي، آقاي رسولي، خانم موسوي که يکي از اين سه نفر را در نهايت به عنوان شهردار معرفي خواهيم نمود.

بگذاريد با يک شوخي نکته مهمي را يادآوري کنم. احتمالا الان آقاي رسولي را انتخاب کرده ايد! (چون جزء حزب سياسي شماست!) ولي يادتان باشد گرايش سياسي جزء معيارهاي ما نبود و نبايد در تصميم گيري ما لحاظ شود. روش نظام مند اينگونه از ورود جهت گيري ذهني ممانعت مي‌کند. دامنه تاثير داوري ذهني در روشهاي تصميم‌گيري چندمعياره حداقل مي‌شود.

طرح سلسله مراتبی (درخت تصمیم)

به اين ترتيب الگوي انتخاب به صورت سلسله‌ مراتب زير ترسيم مي‌شود (که به آن نمودار درختی یا طرح سلسله مراتبي گفته مي شود):

طرح سلسله مراتبی
طرح سلسله مراتبی

قابل ذکر است فايل ورد طرح سلسله مراتبي فوق را در اين محصول شرکت : قالب پرسشنامه ahp و طرح سلسله مراتب مي توانيد دانلود نماييد و بر اساس اين الگو طرح سلسله مراتبي پايان نامه خود را ترسيم نماييد.

۲- طراحي پرسشنامه خبره

حال که طرح سلسله مراتبي (درخت تصميم) را طراحي نموديد، همه چيز مهياست تا طبق آن نسبت به طراحي پرسشنامه اقدام نماييد.

پرسشنامه مورد استفاده براي تحليل‌هاي سلسه‌مراتبي و تصميم‌گيري چندمعياره به پرسشنامه خبره موسوم است. پرسشنامه خبره خيلي چيز پيچيده‌اي نيست بلکه دقت و داشتن الگوي مناسب را طلب مي کند. براي تهيه پرسشنامه خبره از مقايسه زوجي گزينه‌ها استفاده مي‌شود و مي بايست هيچ مقايسه زوجي از قلم نيفتد و گرنه هنگام انجام تحليل به دردسر بزرگي دچار خواهيد شد و دوباره کاري خواهيد داشت. براي امتياز دهي از مقياس نه درجه آقاي ساعتي (بنيانگذار ahp) به صورت زير استفاده مي‌شود:

مقیاس امتیاز دهی 9 درجه ای
ارزشوضعيت مقايسه i نسبت به jتوضيح
۱ترجيح يکسان  Equally Preferredشاخص i نسبت به j اهميت برابر دارد و يا ارجحيتي نسبت به هم ندارند.
۳کمي مرجح Moderately Preferredگزينه يا شاخص i نسبت به j كمي مهمتر است.
۵خيلي مرجح Strongly Preferredگزينه يا شاخص i نسبت به j مهمتر است.
۷خيلي زياد مرجح Very strongly Preferredگزينه i داراي ارجحيت خيلي بيشتري از j است.
۹كاملاً مرجح Extremely Preferredگزينه i از j مطلقاً مهمتر و قابل مقايسه با j نيست.
۶-۴-۲بينابينارزشهاي بينابين را نشان مي‌دهد مثلا ۸، بيانگر اهميتي زيادتر از ۷ و پايين‌تر از ۹ براي i است.

با استفاده از اين مقياس اعضاي شوراي شهر هر يک از گزينه‌ها (کانديداهاي شهردار شدن) را بر اساس هر يک از عوامل به صورت زوجي مقايسه مي‌کنند. نتايج اين مقايسه به صورت زير است.

توجه داشته باشيد که فايل ورد پرسشنامه فوق را در اين محصول شرکت : قالب پرسشنامه ahp مي توانيد دانلود نماييد و بر اساس اين الگو پرسشنامه اي اچ پي پايان نامه خود را طراحي نماييد. البته فيلم آموزشي طراحي پرسشنامه ahp را نيز مي توانيد دانلود نماييد. يا اينکه انجام اين کار را به ما بسپاريد: پرسشنامه اي اچ پي.

۳- تعيين وزن معيارها

سطح اول سلسله‌ مراتب را معيارهاي اصلي تشکيل مي‌دهد. پرسشنامه خبره نخست با مقايسه زوجي معيارهاي اصلي بر اساس هدف به تعيين اولويت هر يک از معيارها اصلي مي‌پردازد. بنابراين بايد معيارها را براساس هدف دو به‌ دو با هم مقايسه مي‌کنيم. براي مثال شوراي شهر تصميم و ارزيابي زير را مي‌گيرد:

ماتريس مقايساتتعهدتجربهتحصيلات مرتبطميانگين هندسياوزان نرمال شده
تعهد1121.260.36
تجربه1151.710.50
تحصيلات مرتبط0.50.210.460.14

همانطور که ملاحظه مي شود در ماتريس مقايسات زوجي، اعداد بخش پايين ماتريس معکوس اعداد بخش بالاي ماتريس هستند.

توجه نماييد که پيش فرض روش ahp اعلام نظر يک خبره است. اگر چند خبره پاسخگويي کرده اند و مي خواهيد اطلاعات آنرا در نرم افزار expert choice وارد کنيد، اين صفحه سايت را مطالعه نماييد: ورود داده هاي چند پرسشنامه  ahp.

محاسبه وزن های نرمال

اکزل و ساعتي (1983) استفاده از ميانگين هندسي را بهترين روش براي ترکيب مقايسات زوجي معرفي کرده‌اند. بنابراين از داده‌هاي هر سطر ميانگين هندسي بگيريد. وزن‌هاي بدست آمده نرمال نيستند.

منظور از وزن نرمال آن است که جمع اوزان برابر ۱ باشد. بنابراين ميانگين هندسي بدست آمده در هر سطر را بر مجموع عناصر ستون ميانگين هندسي تقسيم کنيد. ستون جديد که حاوي وزن نرمال شده هر معيار است را بردار ويژه يا Eigenvalue گويند. وزن نهائي هر ماتريس همان ستون بردار ويژه است. (حاصل محاسبات در جدول فوق درج شده است، با ستونی به نام : اوزان نرمال شده)

بر اساس جدول بالا معيار تجربه از بيشترين اولويت برخوردار است. تعهد در اولويت دوم قرار دارد. تحصيلات مرتبط از کمترين اولويت برخوردار است. جدول نهايي مقايسات معيارها به قرار زير است (توجه کنید که این جدول رتبه بندی شده جدول فوق است بر اساس اوزان نرمال):

رديفنام معيارارزش وزنيرتبه
1تجربه0.501
2تعهد0.362
3تحصيلات مرتبط0.143

توجه داشته باشيد که هر معيار ممکن است خود از يک مجموعه زير معيار تشکيل شده باشد. در اينصورت يک سطح ديگر به مدل AHP اضافه مي‌شود.

نرخ ناسازگاري در روش ای اچ پی

متذکر مي شود که براي هر جدول مقايسات زوجي مي بايست نرخ ناسازگاري را محاسبه کنيد که البته شيوه محاسبه آن پيچيده است و از حوصله اين مقاله خارج است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ ناسازگاری این صفحه را ببینید: نرخ ناسازگاری در ای اچ پی

نرخ ناسازگاري جدول مقايسات بالا برابر 0.081 مي باشد که چون کمتر از 0.1 است قابل قبول مي باشد.

۴- مقايسه زوجي گزينه‌ها براساس معيارها

پس از تعيين وزن هر يک از معيارها در گام بعد بايد گزينه‌ها (کانديداها) بصورت زوجي بر اساس هر معيار مقايسه شوند. براي مثال مقايسه زوجي گزينه‌ها بر اساس تعهد نشان داده است :

آقاي احمدي در مقايسه با خانم موسوي امتياز 3 مي‌گيرد اما امتيازي برابر با آقاي رسولي دارد. همچنين آقاي رسولي در مقايسه با خانم موسوي امتياز 6 کسب مي‌کند. بعد از اينکه مقايسه ها انجام شد داده‌ها را به ماتريسي مانند زير منتقل مي‌کنند که همان ماتريس مقايسه‌ زوجي است:

ماتريس مقايسات زوجي بر اساس معيار تعهدآقاي احمديآقاي رسوليخانم موسوي
آقاي احمدي113
آقاي رسولي116
خانم موسوي0.330.171
تعیین اولویت گزینه ها

گام بعدي تعيين اولويت است. براي تعيين اولويت از مفهوم نرمال سازي (normalize) که در گام قبلي توضيح داده شد استفاده مي‌شود. پس از نرمال کردن وزن هر گزينه بر اساس معيار مورد نظر بدست خواهد آمد.

ماتريس مقايسات زوجي بر اساس معيار تعهدآقاي احمديآقاي رسوليخانم موسويميانگين هندسياوزان نرمال شده يا اولويت
آقاي احمدي1131.440.4
آقاي رسولي1161.820.5
خانم موسوي0.3330.16710.380.1

با توجه به پيچيدگي محاسبات شما بايد نرم افزار Expert Choice را نصب کنيد يا اينکه از اکسل کمک بگيريد (البته در Excel نيز نوشتن فرمولهاي محاسباتي وقت گير خواهد بود)

راه حل ديگر استفاده از نرم افزار Super Decision است که بيشتر براي ANP مناسب است.

به مقادير بدست آمده حاصل از محاسبات که ستون اولويت را تشکيل مي‌دهند بردار ويژه (eigenvector) گويند.

همين مقايسه‌هاي زوجي را براي ساير معيارها انجام مي‌دهيم. به اين ترتيب اولويت هر فرد را براساس هر معيار مانند فوق محاسبه مي‌کنيم. مهم همان ستون اولويت‌ها است. در نهايت به ماتريسي مانند زير خواهيد رسيد:

جمع بندي مقايساتتعهدتجربهتحصيلات مرتبط
آقاي احمدي0.40.480.17
آقاي رسولي0.50.460.19
خانم موسوي0.10.060.63

5- محاسبه اولويت‌ نهايي گزينه ها و تصميم گيري

اکنون به سادگي با استفاده از ميانگين موزون شهردار را انتخاب مي‌کنيم.

امتياز هر گزينه = مجموع حاصلضرب اولويت آن گزينه بر اساس معيار i ضربدر اولويت آن معيار

محاسبه اولويت نهايي آفاي احمدي به قرار زير است:

(0.40 * 0.36) + (0.48 * 0.50) + (0.17 * 0.14)   = 0.408

به همين ترتيب آقاي رسولي  0.440 امتياز کسب کرد و خانم موسوي نيز 0.154 امتياز بدست آورد.

بسیار خوب مساله انتخاب مدير به روش تحليل سلسله مراتبي انجام گرفت و آقاي رسولي با کسب بيشترين امتياز به عنوان شهردار انتخاب گرديد.

انجام محاسبات AHP در اکسل

ما محاسبات روش AHP را در فايل اکسل نیز انجام داده ايم (مشخصا محاسبات جدول ذیل بخش 3 بالا). چنانچه مي خواهيد به شيوه محاسبات اين روش تسلط کامل پيدا کنيد، داشتن اين فايل اکسل کمک زيادي به شما خواهد نمود (البته نحوه محاسبه نرخ ناسازگاری پیچیده بوده و در این اکسل وجود ندارد). براي دريافت اين فايل اکسل به ما تلگرام بزنيد.

در اين فايل اکسل دستور ميانگين هندسي، که در خلال محاسبات مورد نیاز است، نيز درج شده است (هزينه 20 تومان برای سه معیار، برای بیش از سه معیار قیمت توافقی تعیین می شود).

6- بهترین آموزش برای روش ahp و نرم افزار اکسپرت چویس را از کجا تهیه کنیم؟

ما به شما بهترین و جامع ترین آموزش نرم افزار اکسپرت چویس و روش ahp را معرفی می کنیم. زیرا:

 • پروژه محور است و بر پایه یک مثال واقعی
 • به صورت گام به گام و ویدئویی است
 • امکان پشتیبانی و ارتباط مستقیم با مدرس دوره وجود دارد (از طریق واتساپ)
 • طراحی پرسشنامه این روش نیز در این آموزش کامل وجود دارد
 • قالب ورد فصل 4 پایان نامه ای که با این روش انجام شده است و نمونه کامل و خوبی از نحوه نوشتن تحلیلهای خروجی های روش Ahp است نیز ضمیمه فایلها می باشد.
 • این آموزش با رویکرد انجام پایان نامه و تحلیل فصل چهارم آن تهیه شده است و توسط فردی تهیه شده که سابقه ده ها مورد انجام تحلیل فصل 4 روش ای اچ پی (تحلیل سلسله مراتبی) را دارد.

ویدئوی کوتاه زیر این بسته آموزشی را به شما معرفی می نماید. ضمنا بعد از دیدن این ویدئو می توانید سایر ویدئوهای ما در آپارات با موضوع آموزش نکات روش ahp را نیز ببینید:

این آموزش را از لینک زیر دریافت نمایید:

معرفی بسته آموزشی برتر سایت:
مي توانيد طي 8 گام و تنها با 90 دقيقه فيلم آموزشي، روش ahp و انجام آن در نرم افزار expert choice را بطور کامل ياد بگيريد!!
از طراحي پرسشنامه ahp تا نگارش فصل 4 پايان نامه تان + فايل هاي نمونه کار+ پشتيباني واتساپ رايگان :
آموزش ويدئويي و عملي تحليل ahp با نرم افزار Expert Choice

درباره سید مجتبی فرشچی

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته آمار, گرایش اقتصادی-اجتماعی از شهید بهشتی تهران هستم. اعتقاد دارم آمار یک ابزار بسیار مهم در دست یک مدیر توانمند برای تصمیم گیری است. به عنوان مدیریت شرکت مایلیم خدماتی با کیفیت در زمینه تحلیل سلسله مراتبی و نرم افزار Expert Choice به محققان سراسر کشور ارائه نماییم.

25 دیدگاه در آموزش AHP (تحليل سلسله مراتبي) با مثال واقعی
 1. بسیار عالی و کاربردی

 2. مثال جالببی زدید آقای فرشچی
  شاید شورای شهر ما هم این مطلب شما را بخواند و درس بگیره .. یعنی امیدوا رم

 3. سلام .ممنونم از سایتتون بابت این اموزش
  من سوالی داشتم بابت این که ایا میشود از AHP در پایان نامه معماری استفاده کرد یا نه .فقط اگر ممکنه راهنمایی بکنین خیلی دوست دارم این روش را یاد بگیرم در پایان نامه خود لحاظ کنم.

  • سید مجتبی فرشچی سپتامبر 26, 2018 در 9:57 ب.ظ پاسخ

   سلام. خواهش
   بله در رشته معماری هم روش تصمیم گیری AHP کاربرد دارد و من خودم تحلیلهایی را برای دانشجویان این رشته انجام داده ام. روش تحلیل سلسله مراتبی یک روش مدیریتی بسیار کارآمد است و هر جایی که شما عوامل و معیارهایی دارید و مایلید وزن و اهمیت آنها در بر روی موضوعی بررسی کنید، این روش کاربرد دارد. اساس رتبه بندی عوامل در ahp پاسخهای دقیقی است که خبرگان به مقایسه معیارها می دهند.
   آموزش گام به گام و ویدئویی این روش و تحلیل با نرم افزار اکسپرت چویس را در بخش محصولات این وب سایت می توانید با قیمت بسیار عالی دریافت کنید.

 4. سلام ممنون از توضیحات بسیار عالی و کاربردی شما.
  آیا فایل آموزشی برای روش UTA هم دارید؟

 5. سلام و عرض ادب
  ببخشيد بنده ي مقاله در مورد بازسازي بافت فرسوده در توسعه پايدار ميخوام بنويسم،حالا از طريق پرسش نامه و استفاده از روش AHP ميخوام تحليل كنم.الان سوال طراحي شده.ميخواستم بدونم اين سوالات فرضيه را مورد آزمون قرار ميده؟
  اگه موافق باشين سوالات پرسشنامه فرستم

  • سید مجتبی فرشچی مارس 31, 2019 در 6:26 ب.ظ پاسخ

   سلام بر شما. در روش ahp فرضیه معنای خاصی ندارد. زیرا شما بعد از شناسایی عوامل و شاخص های موثر بر مساله خود، به دنبال رتبه بندی این شاخص ها و یا انتخاب گزینه ای مناسب هستید.
   توجه داشته باشید که پرسشنامه روش ای اچ پی ساختار خاص خود به صورت مقایسه دو به دو عوامل را داراست و با پرسشنامه های رایج طیف لیکرت متفاوت است. قالب پرسشنامه را از منو محصولات می توانید دریافت نمایید.

 6. سلام .
  تفاوت بین ahpبا fahpچیه کسی میدونه؟تفاوت کلیشو میخوام.
  ممنون از لطفتون..

  • سید مجتبی فرشچی ژوئن 29, 2019 در 4:47 ب.ظ پاسخ

   سلام. ahp تحلیل سلسله مراتبی عادی است اما fahp تحلیل سلسله مراتبی فازی است. از منو آموزش، صفحه تحلیل سلسله مراتبی فازی را مطالعه تا با روش فازی آشنا شوید.
   توجه شود که ahp معمولی را با نرم افزار اکسپرت چویس انجام می دهند اما روش فازی نرم افزاری ندارد و برخی کدهای محاسباتی این روش را با متلب و برخی نیز با اکسل انجام می دهند.

 7. با سلام . وقتی در مسئه گزینه نداشته باشیم و فقط چند چالش اصلی داشته باشیم که هر کدام هم چند چالش فرعی داشته باشند و بخواهیم این چالشها رو رتبه بندی کنیم چطوری میشه؟

  • سید مجتبی فرشچی ژوئن 29, 2019 در 4:58 ب.ظ پاسخ

   سلام. اکثر اوقات مساله این شکلی است و گزینه ای وجود ندارد.
   اشکال ندارد با کمک روش ahp می توانید همین معیارها و چالش ها را رتبه بندی کنید.
   آموزش ویدئویی کامل روش ahp را از منو محصولات دریافت نمایید یا اینکه معیارها را برای ما واتس آپ کنید تا قیمت و زمان انجام تحلیل را به شما اعلام کنیم.

 8. سلام.وقت بخیر
  چطور میشه اطلاعات رو از اکسپرت چویس به ورد انتقال داد؟؟

 9. سلام
  وقت شما بخیر.
  من یک پروژه ای در شرکت دارم انجام میدم. در واقع می خوام محصولات استراتژیک شرکت را مشخص کنم. برای این کار 5 معیار مشخص کردم. یک لیست اولیه هم دارم که این لیست را به 5 فرآیند مربوطه می دم تا بنا به تحلیل خودشون محصول استراتژیک از منظر اون فرآیند مشخص بشه. در نهایت بایستی این 5 لیست که شامل محصولات مختلف هست را به یک لیست واحد تبدیل کنم. با این روش آشنا شدم. می خواستم یکم اگه ممکنه منو راهنمایی کنید که آیا از این روش با وجود اینکه گزینه ها (یا همان محصولات)متفاوت است می توان استفاده کرد؟ و اگر نه میشه یه راهی برای بهتر انجام شدن پروژه بهم معرفی کنید؟
  ممنون میشم منو راهنمایید کنید.

  • سید مجتبی فرشچی اکتبر 31, 2019 در 9:48 ق.ظ پاسخ

   سلام. بله. شما می توانید اصلا در طرح سلسله مراتبی خود گزینه نداشته باشید و محصولات مختلف در هر معیار را به چشم یک زیر معیار ببینید. روش ahp همون محصولات را نیز رتبه بندی می کند. این مطلب را ببینید: https://www.expertchoice.ir/alternative/

 10. سلام و عصرتون بخیر جناب مهندس فرشچی
  پرسشنامه های روش بهترین و بدترین رو به چه روشی تجمیع کنیم؟

 11. باسلام، درمثالی که زدید ناسازگاری ازین آشکارتر ؟!

  برتری نسبی معیار تعهد به تحصیلات برابر۲ است،
  برتری نسبی معیار تجربه به تحصیلات برابر ۵ است ،
  اونوقت معیار تعهد و تجربه نسبت به هم یکسان و معادل ۱ گرفته شده! این ناسازگاری هست دقیقا مثل مثالی که صفحه مربوط به توضیح ناسازگاری درمورد مرکز خرید نوشتید.

  • درواقع تجربه به تعهد باید ۲.۵ میشد . اینجوری درست میشه یعنی؛
   تجربه به تعهد ۲.۵
   تعهد به تحصیلات ۲
   تجربه به تحصیلات ۵

   • سید مجتبی فرشچی اکتبر 31, 2019 در 1:13 ب.ظ پاسخ

    سلام. ارزیابی درج شده در سایت مشکلی ندارد و صحیح است. توجه کنید که در نرخ ناسازگاری قرار نیست یک رابطه ضربی تعریف شود که اگر برابر حاصل ضرب نشد پس ناسازگاری وجود دارد!
    محاسبه نرخ ناسازگاری پیچیده تر از این حرفهاست و نیاز به محاسبه دقیق دارد.
    ما نوشتیم:
    تجربه به تعهد 1
    تعهد به تحصیلات 2
    تجربه به تحصیلات 5
    این مشکلی ندارد و همین که تجربه به تحصیلات بیشتر از 2 است، درست است.
    توجه شود که قرار نیست نرخ ناسازگاری دقیقا برابر صفر شود. بلکه تا 0.1 بلامانع است. نمی شود که به خبره گفت برای هر پاسخی که می خواهد بدهد اول ضرب کند بعد اعلام نظر!

 12. سلام. آیا میشه برای جانمایی 50 تا واحد صنعتی هم از این تحلیل استفاده کرد و نتایج اون رو به نرم افزار GIS انتقال داد؟

  • سید مجتبی فرشچی اکتبر 31, 2019 در 1:20 ب.ظ پاسخ

   سلام. به این شکل خیر. اما می توانید شاخص ها و معیارهایی برای جانمایی واحدها تعیین کنید و حداکثر حدود 7 تا واحد صنعتی را به عنوان گزینه تعیین و از این روش استفاده کنید. یا اینکه به جای 50 تا واحد، یک دسته بندی از آنها را مثلا بر حسب صنعت رتبه بندی کنید.

 13. با سلام
  من یه پروژه دارم با موضوع عملکرد مدیریت پروژه با کارت امتیاز متوازن.
  نحوه تهیه پرسشنامه و همچنین آموزش کامل اکسپرت چویس رو از سایت شما تهیه کردم که بسیار عالی بود.
  الان مشکل اینجاست که وزن معیارها و هم شاخص ها رو با نرم افزار اکسپرت چویس بدست آوردم.
  حالا این رو چطوری باید به جدول پرسشنامه اول که افراد تکمیل کرده اند ارتباط بدم. پرسشنامه اول که شامل 30 سوال است و بوسیله 20 نفر و به صورت لیکرت تهیه شده است. (خیلی کم – کم – متوسط – زیاد- خیلی زیاد)
  فراوانی رو هم از همین پرسشنامه اول بدست آوردم. پرسشنامه هم دسته بندی شده است که هرکدام از سوالات مربوط به کدام معیار می باشد.
  حالا با توجه به اینکه کلیه پرسشنامه تکمیل شده و وزن معیارها و شاخص نیز تکمیل شده نمیتونم پرسشنامه یک رو با وزن معیارها ارتباط بدم.
  لطفا اگه میشه راهنمایی بفرمایید. یا فایلی اگه دارید جهت فروش بر روی سایت قرار بدید. ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by