تعیین حجم نمونه در روش AHP چگونه انجام می شود؟

سوالی که ذهن بسیاری از دانشجویان و محققان را به خود مشغول نموده است، این است که در روش تحلیل سلسله مراتبی (روش ahp)، حجم نمونه لازم و یا به عبارتی تعداد پاسخگویان و خبرگانی که می بایست نسبت به تکمیل پرسشنامه ahp اقدام نمایند، چند نفر باید باشد؟ و محقق در نهایت چند پرسشنامه می بایست تکمیل کند؟ و این تعداد نمونه بر اساس چه فرمول و روشی محاسبه می گردد؟

در علم آمار و در اکثر روشهای آماری این مساله بسیار جا افتاده و بدیهی است که هر گونه تعیین حجم نمونه و نمونه گیری بر اساس ضوابط مشخص و محاسبات دقیق و با توجه به میزان خطا صورت می گیرد و چنانچه بدون استناد به این مباحث حجم نمونه توسط محقق انتخاب گردد، درستی نتایج وی زیر سوال خواهد رفت.

به همین دلیل است که گاه وقتی برخی معدود از اساتید و برخی دانشجویان اصرار دارند که در روش تحلیل سلسله مراتبی – ahp – نیز با دقت و طی محاسباتی به حجم نمونه لازم برسند.

اما نکته اینجاست که در روش AHP مساله فرق می کند. در این روش، که مبتنی بر نظر خبرگان می باشد، هیچ فرمول و شیوه ای برای تعیین حجم نمونه، و تعداد پرسشنامه ای که می بایست تکمیل شود، مشخص نشده است.

فیلم تشریح مساله تعیین تعداد خبرگان برای پاسخگویی به پرسشنامه های AHP

احتمالا شما برای سخنان فوق نیاز به منبع قابل استناد دارید تا بتوانید استاد خود را قانع نمایید. اما لازم است ابتدا ویدئوی زیر را ببینید تا توضیحات را دقیق و روشن دریافت نموده باشید و در چند دقیقه از نتیجه ساعتها پیگیری و تلاش ما در این زمینه مطلع شوید. و بعد از آن دو مقاله مرتبط با این موضوع برای دانلود در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ضمن اینکه در این فیلم راه حل نهایی در این خصوص نیز به شما پیشنهاد می گردد:

play-rounded-fill
حجم نمونه در روش ahp

تعیین حجم نمونه روش تحلیل سلسله مراتبی

منابعی برای استناد قرار دادن در زمینه حجم نمونه- تعداد پرسشنامه ها- در روش ahp:

برای دانلود مقاله اول بر روی این لینک کلیک نمایید: p219-ahp does not always require statistically sample size

دانلود مقاله دوم: WHAT IS THE APPROPRIATE SAMPLE SIZE TO AHP

۴.۸/۵ - (۱۲ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر دانش پژوهان را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته آمار, گرایش اقتصادی-اجتماعی از شهید بهشتی تهران هستم. اعتقاد دارم آمار یک ابزار بسیار مهم در دست یک مدیر توانمند برای تصمیم گیری است. مایلیم خدماتی با کیفیت در زمینه تحلیل سلسله مراتبی و نرم افزار Expert Choice به محققان سراسر کشور ارائه نماییم.

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

 1. سلام. لطفا سوالات و نظرات خود در خصوص این مطلب را در همین بخش دیدگاه مطرح نمایید. از طریق ایمیل از پاسخ ما مطلع خواهید شد.
  برای جستجو در میان کامنت ها از Ctrl + f استفاده نمایید.

 2. با سلام و با تشکر
  با توجه به مطالب فوق حجم نمونه خبرگان که به تعیین ضرایب اهمیت معیارها و زیر معیارهای هدف می پردازند فرمول مشخصی ندارد. ولی سوال من در ارتباط با تعیین تعداد حجم نمونه مورد نیاز برای تشکیل ماتریس ارزیابی برای سوال مورد نظر تحقیق است(منظور ماتریسی است که امتیاز زیر معیارها را در آلترناتیو ها مشخص می کند و باید نسبت به این اطلاعات ضریب ارجحیت را تعیین کرد). این حجم نمونه برای تعیین امتیاز هر معیار در هر یک از الترناتیو ها با چه فرمولی باید محاسبه شود( که من برای تحقیق خود از پرسشنامه طیف لیکرت ۵ تایی برای یافتن امتیاز زیرمعیارها در آلترناتیوهای تحقیق استفاده کردم تا بر اساس ان ضریب ارجحیت زیرمعیارها سنجیده بشود)؟

  1. سلام. متوجه سوال شما نشدم.
   یک حجم نمونه بیشتر نیاز نیست و آن هم تعداد خبرگانی است که بایستی پاسخ دهند.
   در پرسشنامه های AHP به هیچ عنوان از طیف لیکرت برای امتیاز دهی استفاده نمی شود.

 3. سلام
  با تشکر از توضیحات کاملتان.
  ای کاش اساتیدی که مقالات را داوری میکنند این صفحه را مطالعه کنند و بخاطر کم بودن تعداد پرسشنامه مقالات را ریجکت نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
ورود به واتساپ
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
Scan the code
سلام. چنانچه قصد سوال یا سفارش تحلیل دارید، در هر ساعتی از شبانه روز براحتی می توانید از طریق پیام رسان واتساپ با ما ارتباط بگیرید.
بدین ترتیب که موبایل {09198180991} را در گوشی ذخیره کنید یا کد QR نمایش داده شده روی دکمه زیر را هنگام انتخاب مخاطب جدید در واتساپ اسکن نمایید.
اگر با موبایل سایت را باز کنید، کافیست روی آیکن زیر کلیک تا در موقعیت ارسال واتساپ به ما قرار بگیرید: