سوالی که ذهن بسیاری از دانشجویان و محققان را به خود مشغول نموده است، این است که در روش تحلیل سلسله مراتبی (روش ahp)، حجم نمونه لازم و یا به عبارتی تعداد پاسخگویان و خبرگانی که می بایست نسبت به تکمیل پرسشنامه ahp اقدام نمایند، چند نفر باید باشد؟ و محقق در نهایت چند پرسشنامه می بایست تکمیل کند؟ و این تعداد نمونه بر اساس چه فرمول و روشی محاسبه می گردد؟

در علم آمار و در اکثر روشهای آماری این مساله بسیار جا افتاده و بدیهی است که هر گونه تعیین حجم نمونه و نمونه گیری بر اساس ضوابط مشخص و محاسبات دقیق و با توجه به میزان خطا صورت می گیرد و چنانچه بدون استناد به این مباحث حجم نمونه توسط محقق انتخاب گردد، درستی نتایج وی زیر سوال خواهد رفت.

به همین دلیل است که گاه وقتی برخی معدود از اساتید و برخی دانشجویان اصرار دارند که در روش تحلیل سلسله مراتبی – ahp – نیز با دقت و طی محاسباتی به حجم نمونه لازم برسند.

اما نکته اینجاست که در روش AHP مساله فرق می کند. در این روش، که مبتنی بر نظر خبرگان می باشد، هیچ فرمول و شیوه ای برای تعیین حجم نمونه، و تعداد پرسشنامه ای که می بایست تکمیل شود، مشخص نشده است.

فیلم تشریح مساله تعیین تعداد خبرگان برای پاسخگویی به پرسشنامه های AHP

احتمالا شما برای سخنان فوق نیاز به منبع قابل استناد دارید تا بتوانید استاد خود را قانع نمایید. اما لازم است ابتدا ویدئوی زیر را ببینید تا توضیحات را دقیق و روشن دریافت نموده باشید و در چند دقیقه از نتیجه ساعتها پیگیری و تلاش ما در این زمینه مطلع شوید. و بعد از آن دو مقاله مرتبط با این موضوع برای دانلود در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ضمن اینکه در این فیلم راه حل نهایی در این خصوص نیز به شما پیشنهاد می گردد:

ممکن است با توجه به سرعت اینترنت، فیلم فوق را با کیفیت نتوانید ببینید. لذا می توانید آنرا از اینجا دانلود نمایید تا با کیفیت HD ملاحظه نمایید.

منابعی برای استناد قرار دادن در زمینه حجم نمونه- تعداد پرسشنامه ها- در روش ahp:

برای دانلود مقاله اول بر روی این لینک کلیک نمایید: p219-ahp does not always require statistically sample size

دانلود مقاله دوم: WHAT IS THE APPROPRIATE SAMPLE SIZE TO AHP

معرفی بسته آموزشی برتر سایت:
مي توانيد طي 8 گام و تنها با 90 دقيقه فيلم آموزشي، روش ahp و انجام آن در نرم افزار expert choice را بطور کامل ياد بگيريد!!
از طراحي پرسشنامه ahp تا نگارش فصل 4 پايان نامه تان + فايل هاي نمونه کار+ پشتيباني واتساپ رايگان :
آموزش ويدئويي و عملي تحليل ahp با نرم افزار Expert Choice

سید مجتبی فرشچی
درباره ی سید مجتبی فرشچی

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته آمار, گرایش اقتصادی-اجتماعی از شهید بهشتی تهران هستم. اعتقاد دارم آمار یک ابزار بسیار مهم در دست یک مدیر توانمند برای تصمیم گیری است. به عنوان مدیریت شرکت مایلیم خدماتی با کیفیت در زمینه تحلیل سلسله مراتبی و نرم افزار Expert Choice به محققان سراسر کشور ارائه نماییم.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش تحلیل یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

شرکت آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by